blog.znamibezpiecznie.plblog.znamibezpiecznie.pl

Blog Redaktora Naczelnego portalu znamibezpiecznie.pl

Archiwum dla Październik, 2010

UOKiK i nielegalne praktyki

bez kometarzy

Przeglądałem wczoraj strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta http://www.uokik.gov.pl/rejestr_klauzul_niedozwolonych2.php to jest rejestr klauzul niedozwolonych. Ciekawą rzeczą jest, iż jest kilka branż, które dominują w tym rejestrze. Handel elektroniczny, ubezpieczenia, turystyka oraz deweloperzy.

Nie wszystkie wpisy co prawda rozumiem tzn. nie rozumiem dlaczego znalazły się one w tym rejestrze np. zapis z umów „W sytuacji spornej, Sądem właściwym dla rozstrzygania sporów będzie Sąd właściwy dla zlecającego” itp. zapisy.

No ale nie wszystko muszę rozumieć. Choć gratuluję Stowarzyszeniu Towarzystwu Lexus z Poznania zapału w śledzeniu klauzul niedozwolonych i bycia powodem w tych sprawach.

Polecam przejrzenia rejestru każdemu kto myśli podpisać umowę lub korzystać z usług przedstawiciela jednej z dominujących w rejestrze branż.

Kilka chwil przeglądania, a można stać się bezpieczniejszym i uchronić się przed niepotrzebnymi problemami.

Written by Naczelny

Październik 25th, 2010 at 5:48 pm

Posted in Bez kategorii

zagadka dla behapowców i kadrowych

z 8 komentarzami

Dziś podczas mojej porannej kawy zadzwonił do mnie Tadeusz – kolega z branży.

Artur wiem, że lubisz zagadki. Mam więc pytanie, które ostatnio zadała mi kursantka na szkoleniu okresowym bhp. Kto płaci za badania wstępne pracownika w takie oto sytuacji: przyszły pracodawca wysyła pracownika przed rozpoczęciem pracy na badania lekarskie, celem stwierdzenia czy pracownik nadaje się do pracy na stanowisku, na którym tenże pracodawca zamierza go zatrudnić. A tu lekarz pisze pracownikowi „pracownik nie jest zdolny do pracy na stanowisku xyz”

I co wtedy? Skierowanie pracownik od przyszłego pracodawcy dostał, ale pracodawca nie został jednak pracodawcą pracownika.

w takiej sytuacji za badania płaci:

  1. Pracodawca,
  2. Pracownik,
  3. nikt nie płaci :) .
  4. Żadna z powyższych odpowiedzi nie jest prawidłowa.

Jak myślicie, która z odpowiedzi jest prawidłowa 1, 2, 3 czy może 4?

Prawidłowa odpowiedź na pytanie nastąpi wkrótce.

Written by Naczelny

Październik 20th, 2010 at 6:39 pm

Posted in Bez kategorii

Zmiana wytycznych z zakresu resuscytacji

z jednym komentarzem

Tak się złożyło, iż moje rozważania i przemyślenia rozpoczynam od komentarza do nowych wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC).

Pilnie strzeżona tajemnica ILCOR ujawniona. Sam nie wiem czy nazwać się rozczarowaniem, czy żadnymi rewelacjami.

Choć już od dawna w środowisku medyków mówiło się, iż te zmiany nie będą tak rewolucyjne jak były one w 2005 r.

I tylko ta Wielka tajemnica, ekscytować mogła i wielu liczyło, a nóż jakaś perełka się pojawi.

Jedno mnie tylko zastanawia, co powie na tegoroczne wytyczne Wujek Sam.

Nie od dziś wiadomo, iż Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (AHA) promuje wytyczne w drobnych szczegółach różne od ERC. My w Europie zaczynamy resuscytację od 30 uciśnięć klatki piersiowej, oni natomiast od 2 oddechów ratowniczych. Niby drobnostka, bo i tak ostatecznie my i oni robimy tyle samo wdechów i tyle samo uciśnięć. Ale jest jedno małe duże ale….

Prosta rzecz konkurs międzyszkolny pierwszej pomocy. Dzieci z szkół podstawowych były przygotowywane przez swoich nauczycieli według programu i materiałów AHA, bo takie materiały dostali z jednej fundacji. Sędziowie byli szkolni na wytycznych ERC. I tu mały zgrzyt na linii organizatorzy – sędziowie -dzieci. A nie było by tego nieporozumienia, gdyby była całkowita spójność w Europie algorytmów resuscytacji.

Zmiany w resuscytacji: http://znamibezpiecznie.pl/uniwersalne/pierwsza-pomoc/567-nowe-wytyczne-resuscytacji-2010

Written by Naczelny

Październik 19th, 2010 at 9:31 pm